Ak by sme chceli nahradiť plast ako taký, určite to nepôjde zo dňa na deň. Nielen kvôli cene, ktorá je u bio-rozložiteľných materiálov násobne vyššia, no aj kvôli iným, najmä technickým vlastnostiam.
Pred niekoľkými rokmi, bolo práve objavenie plastu, tzv. bakelitu, veľkou vecou. Postupne sa plastom nahrádzali takmer všetky možné veci. Čo bolo sklenené, bolo zrazu plastové a väčšinou aj jednorázové. Mnohí si možno pamätajú sklenené fľašu na smotanu, ktorá bola samozrejme vratná. Teraz kúpime smotanu väčšinou len v plastovom kelímku. Prešlo pár rokov a skutočnosť je iná. Plast by sme mali postupne prestať používať, prípadne ho nahradiť niečím ekologickejším, s menšou záťažou pre našu planétu ….. áno mali …
Netkaná textília typu Spunbond je polypropylén, čiže plast. Zatiaľ nie je na trhu úplne rovnocenná náhrada, aj keď sa už objavujú prvé lastovičky, ktoré nám dávajú určitú nádej ……
Čiastočnou alternatívou, ktorú momentálne vieme ponúknuť je jutová, alebo kokosová textília. Všetky produkty z juty a kokosu sú 100 % bio-degradovateľné, bez akejkoľvek zvyškovej stopy v prírode. Vplyvom slnka, vlahy a pôdnych mikroorganizmov sa rozkladajú na hnojivo, bez obsahu mikroplastov, či iných plastových prísad.
Juta (jutovník) sa pestuje v tropických oblastiach. Výrobky z juty, či už jutovina, jutový filc, jutová geotextília sú citlivé na vplyv vlhka. Čím viac slnka a vlahy, tým skôr začínajú jutové vlákna degradovať (rozkladať sa). A presne to potrebujeme – prirodzený biologický rozklad. No ideálne by bolo až po určitej dobe. Jutové textílie po namočení zmenia farbu a spoja sa s povrchom.
Medzi najobľúbenejšie jutové textílie patrí tzv. jutový filc. Má široké využitie nielen v záhrade, ako mulčovací materiál, ale aj v ekologickom stavebníctve, napríklad ako prírodná izolácia.
Ďalším obľúbeným produktom z juty sú jutové plachietky. Sú to tkané plachty, rôznych rozmerov využívané najmä pri presádzaní stromov a kríkov. Tvoria bezpečný koreňový obal, ktorý zabraňuje škodcom poškodiť mladé korienky a zároveň udržiava vlahu.
Stromček sa do zeme vkladá s textíliou, ktorá sa vplyvom vlhka a pôdnych mikroorganizmov rozloží.
Kokos je ďalším materiálom, ktorý dokáže do určitej miery nahradiť netkanú textíliu typu Spunbond. Kokosové palmy sú veľmi vďačné a výnosné stromy, pestujú sa najmä v tropických oblastiach na morských pobrežiach. Každá ich časť sa používa na iný účel v potravinárstve, stavebníctve, textilnom priemysle a pod.
Geotextílie z kokosových vlákien sa používajú najmä v záhradnej architektúre. V teréne, najmä v strmších svahoch zabraňujú zosunutiu pôdy.
Podľa hrúbky dokážu zabrániť erózii pôdy aj na svahoch do sklonu 45º. Napomáhajú zakoreniť mladým stromkom, kríkom a popínavým rastlinám, zadržiavajú vlahu.
Veľkej obľube sa tešia aj mulčovacie disky z kokosového vlákna. V okolí kríkov, stromčekov, jahôd plnia nielen mulčovaciu funkciu, ale zároveň aj zadržiavajú vlahu a bránia nadmernému odparovaniu. V strede disku je otvor, ktorý je možné podľa potreby upraviť.
Veríme, že sa ľudia začnú vracať k prírodným materiálom, ktoré používali už naši prastarí rodičia, ako je slama, ľan, konope a mnoho iných. Ešte stále máme v svojom okolí generáciu ľudí, ktorí vedia ako ich pestovať a následne aj spracovať. Preto nečakajme a učme sa to, čo zomiera spolu s našimi predkami …..