Áno, áno je to tu. Zima nám už klope na dvere a v záhradách končia všetky potrebné prípravy a opatrenia. Jedným z nich je aj ochrana kríkov a trvaliek pred silnými mrazmi a vetrom.
Veľa vždy záleží od oblasti, v ktorej sa záhrada nachádza, podmienok a potrieb jednotlivých rastlín. Niekedy stačí prikryť porast chvojinou, či kôpkou spadnutého lístia, inokedy je to málo.
Niektoré náročnejšie trvalky, ako napríklad hortenzie, nemajú rady chlad a veľké rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami. Práve na tieto účely môžeme použiť hrubú bielu netkanú textíliu, alebo ochranný návlek z netkanej textílie, ktorý vytvára rastline ochrannú mikroklímu a zároveň chráni pred sparením. Netkaná textília prepúšťa vzduch, vlahu a slnečné lúče. V spodnej časti návleku je zabudovaná šnúrka, ktorou upravíme potrebnú veľkosť.
Hortenziám v kvetináči, ako aj iným teplomilným trvalkám je potrebné chrániť aj koreňovú sústavu, ktorá by nemala premrznúť, aby rastlina prosperovala aj v ďalšom roku. Môžeme ju obaliť jutovinou, ktorá je čisto prírodným materiálom a splní úlohu tenšej prikrývky na kvetináči. Jutovou textíliou sa obaľujú aj kmene stromčekov a podpníkov. Textília ich chráni pred škodcami, vysychaním a praskaním. Na jar je potrebné textíliu odstrániť, aby kôra voľne dýchala.
V severnejších oblastiach, kde hrozia silné mrazy a následne poškodenie rastlín môžeme použiť tzv. jutový filc, ktorý je hrubší, neprepúšťa slnečné lúče, no zároveň dovolí rastline dýchať a chráni pred mrazivým vzduchom. Môžeme ním obaliť a zakryť mladé stromčeky, rododendrony, chryzantémy, cesnak, či iné plodiny, ktoré pod perinkou z prírodného vlákna prezimujú až do jari. V prípade potreby balíme v dvoch a viacerých vrstvách. Na jar môžeme použitým jutovým filcom vystlať chodníky, kde bude plniť mulčovaciu funkciu. Postupným vplyvom slnka a vlahy sa rozpadne na prírodné hnojivo, bez pridaných prísad a plastových mikročastíc.